عمل جراحی ابدومینوپلاستی شکم و پهلو
عمل جراحی ابدومینوپلاستی شکم و پهلو
ژوئن 25, 2017
جراحی زیبایی گوش
جراحی زیبایی گوش (اتوپلاستی)
ژوئن 25, 2017

تزریق چربی در صورت و بدن:هزینه،فواید و عوارض

تزریق چربی در صورت و بدن

برای اینکه پوست را جوانسازی کنیم روش های متعددی وجود دارد که به طور مثال می توان تزریق ژل لب و تزریق چربی صورت را نام برد. تزریق چربی به گونه در واقع نوعی پیوند چربی می باشد که از ناحیه های مختلف بدن، به طور معمول شکم، ران، باسن و یا کشاله ران، چربی برداشته می‌شود و برای اینکه قسمت دیگری را حجیم‌ و بزرگ‌تر کنند ، به طور مثال سینه، خوش فرم کردن باسن ، صورت، چانه ، به آن منتقل خواهند کرد. این روشی بی‌خطر می باشد و دارای ماندگاری بالایی است و نتایج حاصل از آن طبیعی خواهد شد. سالانه، هزاران نفر این روش درمانی را جهت برجسته کردن لب، چانه، بزرگ کردن سینه ، و بزرگ کردن باسن و دیگر اعضای نام برده شده با موفقیت انجام خواهند داد و از نتایجی که از این روش بدست آمده راضی هستند. در این مقاله به موضوعاتی از قبیل کاربرد، مراحل و قیمت تزریق چربی هم پرداخته شده است.

مواردی که پزشکان متخصص در آن ها از تزریق چربی استفاده می کنند را در زیر شرح داده ایم:

زیبایی چانه

پروتز لب

زیبایی گونه

رفع کردن چین و چروک صورت

از بین بردن چروک و سیاهی دور چشم

بزرگ شدن باسن

چاق شدن ساق پا

درمان خط اخم

درمان خط خنده

جوان سازی پوست دست

تزریق چربی به سینه

مراحل تزریق چربی

مشاوره

در جلسه مشاوره ای که قبل تزریق گذاشته خواهد شد به وضوح انتظارات بیمار از تزریق چربی صورت، معین خواهد شد و پزشک با دقت سابقه پزشکی وی را بررسی خواهد کرد تا از این موضوع مطمئن شود که انجام دادن لیپوساکشن و تزریق چربی به لب و بدن مشکلی ندارد و کاملاً ایمن می باشد. ضمناً متخصص چند عدد عکس را هم از بیمار می گیرد تا حالت قبل بیمار و حالت بعد تزریق را بتواند با هم مقایسه نماید.

پزشک دستورات واجبی را که برای آمادگی پیش از عمل درباره روش بزرگ کردن سینه  و نحوه ی تزریق چربی به باسن و سینه واجب می باشد را به بیمار گوشزد می کند؛ بطور مثال از بیمار می‌خواهد که از چند هفته قبل از عمل از آسپرین یا هر داروی غیراستروئیدی ضدالتهاب دیگری استفاده نکند، زیرا چنانچه از این نوع داروها مصرف شود احتمال اینکه خطر خونریزی افزایش یابد،زیاد است. همچنین از بیمار خواسته می‌شود که از دخانیات هم اسفاده نکند، چرا که استفاده از این مواد موجب می‌شود تا زخم دیرتر بهبود یابد.

با اینکه اصولا بیشترین توجه مراکز بهبود خدمات آرایشی بر روی صورت افراد می باشد، دستان در بدن یک فرد یکی از مهمترین فاکتورهای بیان‌کننده سن فرد می باشند. در طی گذشت دوره طبیعی بالا رفتن سن، دستان ما چاق می شوند و دیگر همانند جوانی خود سفت نمی باشد و ظاهر آن لاغر و استخوانی و ضعیف با بافت پوستی چروک، فرا رنگی (لکه‌های پوستی تیره/ همراه با لکه‌های قهوه‌ای ناشی از افزایش سن) و به‌صورت فزاینده‌ای رگ‌های برجسته و مفصل‌های برآمده می شود.

مراحل

در ادامه مقاله مراحل انتقال چربی را شرح داده ایم :

برداشتن چربی

جهت برداشتن چربی اضافی از اندام های اهدا کننده از روش انتقال چربی با لیپوساکشن شروع می شود که این اندام ها می تواند شکم، باسن، ران ها و سایر اندام های همانند آن باشد(لیفت باسن،شکم،ران). برای برداشتن سلول های چربی آسیب ندیده، تنها به مقدار بسیار ناچیزی لیپوساکشن نیاز است. این سلول های چربی به وسیله یک سوزن نمونه برداری زیرجلدی یا کانولای مخصوصی از بخش اهدا کننده برداشته خواهد شد و این فرآیند طوریبه صورتی طراحی شده است که به سلول های چربی کمترین آسیب برسد.

جدا کردن سلول‌های چربی

زمانی که چربی پوست از بافت اهدا کننده به میزان کافی گرفته شد، چربی در سانتریفیوژ  با سرعتی بسیار بالا چرخانده خواهد شد و این کار چرخش به این دلیل می باشد که سلول های چربی را از ناخالصی ها و مایعات اطراف آن بتوان جدا کرد. در طی این مرحله سلول های چربی آسیب دیده از نمونه گرفته شده خارج خواهند شد. و در آخر این مرحله تنها از سلول های کاملی که آسیب ندیده اند و همچنین تمیز هم می باشند جهت انتقال و تزریق چربی استفاده خواهد شد.

تزریق مجدد سلول های چربی

انتقال چربی بدین صورت کامل خواهد شد که به محل مورد نظر، مجدد سلول های چربی تزریق شوند. در این هنگام، از قبل پزشک مکان هایی که به تزریق چربی برای پروتز لب، پروتز گونه، چانه، سینه و باسن نیاز دارند را تعیین می کند و تلاش خواهد کرد که در صورت و بدن چربی را نزریق نماید، تا برای بیمار ظاهری جدیدی را ایجاد نماید. در این مرحله پزشک ، سلول‌های چربی را به وسیله سرنگ مخصوصی زیر پوست مکان مورد نظر تزریق خواهد کرد تا بدین صورت بتواند بعد از تزریق چربی به نتایج دلخواه خود دست یابد.

مراقبت پس از تزریق چربی

چنانچه بیماران توصیه‌ها و دستورات پزشک خود راجب مراقبت های بعد از تزریق چربی را با دقت تمام انجام دهند، در موفقیت‌آمیز بودن عمل تزریق چربی و کم شدن احتمال ایجاد عوارض تزریق چربی بسیار تاثیر گذار خواهد بود.

توصیه‌های بعد از عمل تزریق چربی را در زیر شرح خواهیم داد:

 • بعد از انجام عمل بیمار باید راه رفتن را هر چه زودتر شروع نماید تا ورم حاصل شده بعد از عمل کم شود و از ایجاد لخته خون و عوارض بعد تزریق چربی ممانعت شود.
 • برای کم شدن تورم، کمپرس سرد را بر روی ناحیه ای که درمان شده، قرار دهد.
 • با پوشیدن گن‌های ارتجاعی مخصوص ناحیه اهدا کننده چربی ورم را کتنرل کنید.
 • تا چند هفته بعد از انجام عمل هیچگونه فعالیت سنگینی را انجام ندهید.
 • در صورتی که هر گونه نشانه عفونت را مشاهده کردید ، یا دچار خونریزی شدید و یا دردتان ناگهان زیاد شد، حتما و فوری با پزشک خود تماس بگیرید.

بهبودی

بعد از تزریق چربی ، بهبود یافتن،  به نسبت دیگر روش های جراحی زیبایی آسان می باشد. به طور معمول در این حالت به ایجاد برش و شکاف بر روی بدن نیازی نمی باشد و تنها برشی که در زمان عمل تزریق چربی بر روی پوست ایجاد خواهد شد، در هنگام انجام عمل لیپوساکشن، جهت برداشتن چربی می باشد. در این روش ناراحتی بیماران به کمترین میزان ممکن می باشد. در همان روز عمل بیشتر بیماران بدون کمک کسی، می توانند حرکت کنند و فعالیت های عادی روزانه خود را از سر بگیرند.

نتایج

بلافاصله بعد از انجام عمل و زمانی که چروک های صورت درمان شوند، می توان نتایج تزریق چربی را مشاهده نمود. این نتایج بعد از گذشت زمان حدود دو هفته و بعد از اینکه ورم و کبودی کمتر شود ، واضح تر خواهد شد. مقداری از چربی که تزریق می شود به وسیله بدن جذب خواهد شد، ولی نتیجه نهایی تزریق چربی دائمی می باشد. البته چنانچه بیمار بخواهد این دوام طولانی مدت باشد باید همواره تلاش کند که وزن او به طور ثابت باقی بماند. با گذشت زمان بر اثر فرآیند طبیعی بالارفتن سن ، چربی دچار تغییر خواهد شد. عمل نزریق چربی به صورت هم راه حل طولانی مدتی می باشد که اثر آن سال ها باقی خواهد ماند.

مزایای تزریق چربی

درمانی بی‌خطر است.

به دلیل اینکه از بافت چربی بدن در این روش درمانی استفاده خواهد شد، احتمال اینکه واکنش‌های آلرژیک ایجاد شود عملاً به وسیله این روش وجود نخواهد داشت. به همین دلیل احتمال واکنش منفی یا آلرژیک به چربی تزریق شده در بدن وجود نخواهد داشت.

اثر آن‌ها طولانی است.

چربی تزریق‌شده در مقایسه با ژل‌های تزریقی، با سرعت کمتری جذب خواهد شد. معنایش این است که نتیجه تزریق چربی دوام طولانی مدت تری را دارد.

بهبودی در بیش از یک منطقه

این طبیعی می باشد که به طور تقریبی همه افراد مایلند که در بعضی از مناطق بدن خود، حجمش را کم و بعضی از مناطق را زیاد نمایند. تزریق چربی بدین صورت است که به شما این امکان را می‌دهد که از منطقه‌ای که مایلید چربی اضافه را برداشته و به منطقه دیگری که به چربی نیاز دارد، انتقال دهید.

کاندیدای مناسب برای تزریق چربی

هرچند که در میان جراحی های زیبایی، این روش تزریق چربی به روشی بسیارمحبوب شهرت دارد، اما انجام این روش برای همه بیماران مناسب نمی باشد. برای بیمارانی این روش مناسب می باشد که می خواهند در یک یا چندین ناحیه از بدن خود، تغییرات طبیعی و ظریفی را انجام دهند. در حالت کلی افرادی که قصد تزریق چربی را دارند، باید دارای سلامت عمومی مناسبی باشند و جهت تزریق مجدد چربی ، باید میزان کافی چربی داشته باشند . اصولا جهت اصلاح کردن ظاهر باسن و یا ران نیاز به چربی بیشتری وجود دارد و جهت اصلاح صورت مقدار چربی کمتری نیاز می باشد.

عوارض و خطرات

احساس کردن کمی فشار، حرکت و سوزش در هنگام خارج نمودن و تزریق چربی کاملا طبیعی می باشد، اما احتمال این نادر است که بیمار در زمان انجام عمل دردی را متحمل شود. درد بعد از عمل هم به طور معمول با مصرف کردن قرص‌های مسکن به راحتی قابل کنترل می‌ باشد.

تا چند روز بعد از انجام عمل مشاهده کبودی، ورم طبیعی است و همچنین اگر مایع خونی رنگ از برش‌ها در اطراف ناحیه اهدا کننده چربی ترشح شود، غیر معمول نیست. منطقه ای که عمل تزریق در آن  انجام شده است هم امکان دارد کبود و متورم شود.

از لحاظ ظاهر و زیبایی هم رنگ‌ پریدگی جزیی پوست و یا به جا ماندن اثر زخم در محل‌های برش دیده می شود. تزریق چربی به میزان کم از یک ناحیه از بدن به ناحیه ای دیگر با انجام بی‌حسی موضعی عملی بسیار ایمن می باشد و عوارض جانبی یا خطرهای احتمالی جدی‌تری مثل عفونت کم کم ظاهر خواهد شد.

همانند تمام درمان‌های زیبایی، در این عمل هم میان افراط و تفریط در اصلاح مرز بسیار باریکی وجود دارد. مقدار چربی کمی کمتر یا بیشتر شود سبب نارضایتی بیمار از نتیجه عمل خواهد شد. پس حتما این عمل باید تحت نظر پزشکان معتبری انجام شود.

هزینه و قیمت

برای هر بیمار هزینه تزریق چربی با این فاکتورها محاسبه می شود : ۱٫ میزان چربی تخلیه شده ۲٫ تعداد تزریق‌ها ۳٫ نوع بی‌حسی .

البته این هزینه شامل مراقبت های قبل و پس از عمل هم می‌شود. در صورتی که مایلید اطلاعات دقیق‌تری از هزینه تزریق چربی صورت به دست آورید حتما با کلینیک تماس بگیرید تا وقت مشاوره‌ای برایتان تنظیم کنند و در جلسه مشاوره به کلیه سؤالات شما درباره هزینه تزریق ژل و چربی و همچنین طریقه انجام آن پاسخ داده خواهد شد.

پرسش‌های متداول

 • عمل تزریق چربی چه مدت طول می‌کشد؟

زمانیکه انجام تزریق طول می کشد به ناحیه ای که تحت درمان است بستگی دارد، به طور مثال تزریق چربی در صورت به طور تقریبی یک ساعت طول می کشد، در حالی که زمان تزریق چربی در سینه یا باسن حدود ۳ ساعت می باشد.

 • آیا تزریق چربی عملی ایمن است؟

تزریق چربی درمانی ایمن و کارآمد می باشد و به دلیل اینکه در این عمل از سلول‌های چربی بدن خود بیمار استفاه می شود، خطر ایجاد عفونت نسبت به روش‌های تهاجمی‌تر دیگر بسیار کم می باشد. جراح در طول جلسه ای که برای مشاوره گذاشته می شود بیمار را از کلیه عوارض احتمالی عمل آگاه می‌ سازد.

 • آیا بدن باید مقدار چربی مشخصی داشته باشد؟

در عمل تزریق چربی از چربی های بدن خود بیمار بهره می برند، پس بدین ترتیب چنانچه بیمار بخواهد سینه یا باسن را بزرگ نماید، اما مقدار چربی کمی داشته باشد، این عمل برای چنین بیماری مناسب نیست. پزشکان مجرب و با تجربه در جلسه مشاوره مقدار چربی ای که نیاز می باشد و اینکه آیا عمل امکان پذیر است یا خیر را ارزیابی می‌ نمایند.

 • آیا دوران بهبود جراحی تزریق چربی طولانی است؟

تزریق چربی در صورت مقداری کبودی و تورم را به همراه دارد که بعد از گذشت چند هفته کاهش می یابند و بیمار می‌تواند با آرایش کردن این تورمات را در طی این مدت بپوشاند. ولی دوران بهبود یافتن عمل تزریق چربی در بدن طولانی‌تر می باشد و به تعداد ناحیه‌هایی که لیپوساکشن بر روی آن ها انجام شده است، بستگی خواهد داشت. زمانی که لازم است کبودی و ورم رفع شود یک تا سه هفته می باشد؛ بیماران در این دوران اجازه ندارند ورزش کنند. و بهتر می دانیم یک تا دو عفته از محل کار خود مرخصی بگیرند.

 • آیا مدت پایداری برجسته سازی و فرم دهی در تزریق چربی بیشتر از ژل هست ؟

در مجموع تفاوت چندانی میان دوام و پایداری اثرپرکنندگی تزریق چربی و تزریق ژل به صورت یا اندام ها ، وجود ندارد.  بلکه مدت زمان پایداری نتیجه عمل به طور کلی به مکان تزریق در هر دو روش و همچنین نوع ماده مصرفی در تزریق ژل بستگی دارد. در کل در ناحیه دور دهان و خط خنده پایداری اثر کوتاه تر است و درمان خط لبخند مجددا باید تکرار شود ولی پایداری تزریق چربی در ناحیه گونه جهت برجسته سازی گونه، تزریق چربی ناحیه دورچشم و ناحیه گیجگاهی بیشتر می باشد (تا ۲۲ سال).

 • آیا تزریق چربی دردناک است؟

میزان تحمل درد تزریق چربی در باسن یا سینه نسبت به تزریق چربی در گونه و صورت بیشتر می باشد، و دلیلش این است که چربی کمتری در عمل صورت منتقل خواهد شد. به وجود آمدن کبودی و ورم، خصوصا در ناحیه‌هایی که لیپوساکشن بر آن‌ها انجام گرفته، اصلا به دور از انتظار نمی باشد. البته این کبودی و ورم در طی چند روز محو خواهد شد.

 • تزریق ژل مناسبتر است یا چربی؟

برای بسیاری از بیماران این سوال پیش می آید که تزریق ژل بهتر است یا چربی . در پاسخ  باید گفت: در واقع چنانچه به جراحی حاذق و باتجربه مراجعه نمایید، بهتر و راحت تر می توانید درباره انتخاب روش تزریق ژل یا چربی تصمیم بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button