پیکر تراشی لیپوماتیک
ژوئن 26, 2017
لیفت صورت و پیشانی (بالا کشیدن صورت)
لیفت صورت و پیشانی (بالا کشیدن صورت)
ژوئن 26, 2017

تزریق ژل در صورت

تزریق ژل در صورت

به محصولاتی همچون کلاژن، اسید هیالورونیک و ﻫﯿﺪﺭﻭﮐﺴﯽ ﺁﭘﺎﺗﯿﺖ کلسیم ، که در جهت جوان سازی و شادابی پوست استفاده می شوند ، ژل های پر کننده صورت گفته می شود و سبب می شود تا چین و چروک های موجود روی صورت و پوست کاهش یابند و یا حذف شوند، جای جوش صورت رفع شود، افتادگی که از جراحت و زخم ها ناشی می شود بالا رود، حجم لب ها بزرگ تر شود و پروتز لب ، گونه ها برجسته شود و برای مقدار بافت نرم از بین رفته جایگزین خواهند شد. همچنان که سن ما بالا می رود، حساسیت پوست ما به چروک هم افزایش پیدا می کند و پوست ما دچار افتادگی خواهد شد . در معرض نور خورشید قرار گرفتن و حرکت عضلات (نگاه کردن، جویدن، لبخند زدن) در طی گذشت سال های طولانی سبب این می شود که بافت های پوست فرسوده شوند. تزریق ژل در صورت راهکاری برای جوانسازی پوست و بدون خطر می باشد . بعد از اینکه لب درمان شد قدری حساس می شود، قرمز و متورم خواهد شد. عوارضی که بعد از تزریق ژل لب طاهر می شوند طبیعی می باشد و به طور معمول در طی گذشت چند روز این عوارض برطرف خواهند شد.  هزینه ای که بابت تزریق ژل لب و چربی در لب باید بیمار بپردازد بستگی دارد به نوع محصولی که مورد استفاده قرار گرفته و همچنین موقعیت جغرافیایی ، که با توجه به این ها متغیر خواهد بود.

راهکاری موقت یا طولانی مدت جهت رفع مشکلات پوستی ، استفاده نمودن از روش تزریق ژل بر روی چانه می باشد که از طریق تزریق کردن متعدد مقداری اندک از مواد پر کننده در نواحی خاص انجام خواهد شد. امروزه برای تزریق ژل به چانه انواع بسیاری از پر کننده های صورت وجود دارند که هر کدام از آن ها برای رسیدن به یک یا چند هدف به کار گرفته می شوند ، از جمله : چین و چروک پوست را کاهش دادن یا لب را بزرگ کردن . یک پزشک متخصص می تواند شما را درباره این موضوعات راهنمایی کند که کدام یک از اعضای صورت امکان تزریق در آنها وجود خواهد داشت و همچنین چه نوعی از پر کننده قابل استفاده می باشد. پر کننده های پوستی می توانند سبب این شوند که پوست در نواحی مشخصی که به علت بالا رفتن سن، بافت چربی و کلاژن آن از بین رفته، پر شود. ماده ای پر کننده طبیعی در بدن انسان ژل هیالورونیک می باشد. زمانی که چین نازولبیال یا همان خط خنده عمیق تر می شود، و خطوط زیبای صورت از بین برود، لب ها شروع می کنند به نازک شدن ، و گوشه های لب ها دچار افتادگی خواهند شد، جوانی و شادابی ظاهر صورت از بین خواهد رفت. در زیر این چین ها و نیز برای رفع چروک پیشانی پر کننده های اسید هیالورونیک تزریق خواهد شد تا به این صورت بتوان حجمی که از بین رفته است را جایگزین کرده و برای صورت ظاهر جوان تری را ایجاد نمود.

انواع

جهت سفت کردن پوست صورت برای افرادی که به پزشکان متخصص مراجعه می کنند ، در زمان امروزی سه نوع متفاوت وجود دارد که در زیر نام برده شده است :

پرکننده های موقت ، نیمه ماندگار . پر کننده ها و ژل هایی که بر اسید هیالورونیک مبتنی می باشند نتایجی موقت را خواهند داشت. در صورتی که بقیه انواع پرکننده ها نتایجی طولانی تر را می توانند داشته باشند.

پر کننده های موقت

تزریق ژل لب با پر کننده های موقت شامل مواردی می باشد که در زیر نام می بریم :

کلاژن :

کلاژن ماده ای طبیعی می باشد که حاوی پروتئین است و نیرومندی و ساختار پوست را تقویت خواهد کرد. کلاژن اولین پر کننده ای که به بازار عرضه شد همین کلاژن بود ، اما معرفی نمودن هیالورونیک اسید باعث شد تا از محبوبیت این ژل پر کننده کاسته شود.

اسید هیالورونیک:

اسید هیالورونیک هم همچون کلاژن ماده ای طبیعی می باشد که می توان جهت پر کردن و حجم دهی به بافت ها از آن استفاده کرد.

ﻫﯿﺪﺭﻭﮐﺴﯽ ﺁﭘﺎﺗﯿﺖ کلسیم:

ﻫﯿﺪﺭﻭﮐﺴﯽ ﺁﭘﺎﺗﯿﺖ کلسیم پر کننده ای به مراتب سنگین تر و متراکم تر از اسید هیالورونیک می باشد و در قسمت لایه های عمیق تر زیر پوست تزریق خواهد شد. به سبب وجود داشتن این ماده در استخوان ها، به طور معمول تزریق هیدروکسی آپاتیت کلسیم واکنش های سیستم ایمنی یا عکس العمل آلرژیک را به همراه خود نخواهد داشت.

پر کننده های نیمه ماندگار

این نوع از پر کننده ها از پلی متیل متاکریلات ( PMMA ) ساخته خواهند شد، و ماده ای می باشد که توسط بدن جذب نمی شود. همچنین این پر کننده حاوی کلاژن می باشد و تنها برای نواحی از صورت که پوستی ضخیم دارند ، همچون تزریق ژل به صورت جهت رفع خط لبخند استفاده می شوند. استفاده کردن از این ماده برای تزریق در ناحیه های اطراف چروک دور چشم یا لب ها توصیه نخواهد شد.

سیلیکون (ماندگار)

استفاده از تزریق ژل سیلیکون جهت استفاده به عنوان یک ژل پر کننده روشی غیر ایمنی و غیر قابل قبول می باشد. این تزریق ها توسط سازمان غذا و داروی آمریکا تایید نشده و اکثرا به وسیله افراد غیر مجاز انجام می شود. پس لازم می باشد که از این روش برای افراد استفاده نشود.

روش انجام

در زیر روش عادی برای بیمارانی شرح داده شده که به دنبال این هستند تا صورت خود را با استفاده از تزریق چربی و ژل بالا بکشند و جوانسازی کنند :

 • لازم می دانیم که شما در جلسه اولیه مشاوره درباره سابقه و تاریخچه بیماری های خود که تا به حال داشته اید با پزشک یا پرستار صحبت نمایید.
 • در این مرحله یک برنامه درمانی برای شما توصیه می شود که در آن نحوه استفاده کردن از پر کننده های پوستی جهت بهبود یافتن ظاهر صورت مورد نظر بیمار را مشخص می کند.

مراحل انجام تزریق ژل در جلسه درمانی به شرح زیر می باشد :

 • پر کننده های پوستی که در درمان بیماران استفاده می شود دارای مواد بی حسی موضعی می باشد که تزریق را برای بیمار راحت تر می نماید.
 • ناحیه تزریق مشخص می شود
 • پر کننده های پوستی به بیمار تزریق می شود و بلافاصله بعد از تزریق بر روی محل تزریق از بسته یخ استفاده خواهد شد.
 • چنانچه از مواد معدنی مناسب استفاده شود باعث این می شود که ظاهر صورت بیمار کامل شود و امکان بازگشت بیمار به فعالیت های عادی روزانه خود فراهم شود.

زمان مورد استفاده در این درمان حدودا ۳۰ الی ۶۰ دقیقه می باشد و این موضوع زمان بردن به این بستگی دارد که اندازه ناحیه تحت درمان چه اندازه باشد. در صورتی که نیاز باشد می توان مواد بی حسی موضعی را برای بیمار مورد استفاده قرار داد، هر چند که استفاده کردن از این مواد برای همه بیماران ضروری نمی باشد. در زمان تزریق ژل مقدار درد بسیار ناچیز خواهد بود.

قسمت اعظمی از تفاوت به وجود آمده در ظاهر صورت بعد از تزریق ژل به علت ورم صورت می باشد، به همین دلیل شما باید تا سه روز برای اینکه بتوانید نتایج واقعی را مشاهده نمایید ، صبر کنید. شما می توانید به فعالیت های عادی روزمره خود برگردید و بلافاصله صورت خود را آرایش کنید. در هر حال این پیشنهاد را داریم که هیچگونه فعالیت غیرعادی ای بعد از جلسه درمانی نداشته باشید. بسته به نوع ژل مورد استفاده در تزریق، مقدار تزریق شده، میزان ناحیه درمان و حق‌الزحمه پزشک قیمت تزریق ژل متفاوت خواهد بود.

موارد استفاده

برای افزایش دادن حجم و برجسته کردن لب، گونه، برجسته کردن چانه و رفع کردن خط اخم و خنده از تزریق ژل استفاده خواهد شد. برای برطرف کردن خط اخم که با بوتاکس حل نمی‌شود با انجام تزریق ژل، بلافاصله حجمی که از دست رفته به پوست بازخواهد گشت و چین‌هایی همچون خطوط لبخند و چین‌هایی که از کناره‌های زیرین بینی در دو طرف شروع شده اند و تا گوشه‌های دهان ادامه پیدا دارند، از بین می رود. در ضمن با بعضی از انواع ژل ها گود افتادگی‌های زیر چشم یا فرورفتگی های برخی قسمت‌ های پوست را نیز می شود کاهش داد.

مراقبت های بعد از تزریق

به احتمال قوی شما نتایج به دست آمده از تزریق ژل را بلافاصله بعد از انجام آن می توانید مشاهده کنید، با وجود این که چنانچه ورم یا کبودی محدود در ناحیه انجام تزریق در صورت بیمار وجود داشته باشد ، امری عادی و طبیعی به حساب می آید. به طور معمول پزشک از یخ یا کمپرس آب سرد استفاده می کند تا ورم ایجاد شده در آن نواحی کاهش یابد. در این حالت دوره ورم به نوع ژل پر کننده پوستی که بیمار آن را دریافت کرده بستگی دارد، هر چند قسمت زیادی از ورم، کبودی و قرمزی به وجود آمده باید در طی زمان یک هفته الی ده روز بر طرف شود و از بین برود.

بهبودی

چنانچه تصمیم داشته باشیم از تزریق ژله در چانه، لب، صورت و برجسته کردن گونه استفاده نماییم، باید بدانیم یک مزیت دارد و این است که دوره زمانی بهبود یافتن آن کوتاه می باشد. امکان دارد محو شدن ورم و کبودی در این حالت تقریبا یک هفته به طول بینجامد و در این دوره امکان این وجود دارد که پزشک شما را سفارش نماید که کلاه نپوشید و همچنین میزان آرایشی که استفاده می نمایید خیلی خیلی کم باشد.

ماندگاری

اینکه تا چه زمانی نتیجه به دست آمده از تزریق ژل دوام خواهد داشت به نوع تزریق بستگی دارد. در زیر انواع تزریق هایی که انجام خواهد شد را شرح داده ایم :

 • کلاژن: در این نوع تزریق نتایجی که حاصل می شود برای مدت زمان دو الی چهار ماه ماندگاری خواهد داشت.
 • اسید هیالورونیک: نتایج مختلفی را به همراه دارد، هر چند ماندگاری نتایج در این نوع تزریق بطور وسیع از ۶ الی ۱۲ ماه بسته به نوع برند استفاده شده ، می باشد.
 • پر کننده های نیمه ماندگار: نتایجی که از این پر کننده ها حاصل می شود بین ۱۲ الی ۱۸ ماه ماندگاری خواهد داشت.
 • پر کننده های ماندگار: نتایج ایجاد شده در این روش به طور معمول تا ۵ سال یا شاید هم بیشتر ماندگاری خواهند داشت.

مزیت ها و فایده ها

مردان و زنان برای اینکه با نشانه ها و علامت های پیری و بالا رفتن سن مقابله کنند ، می توانند یک انتخاب مناسب از این ژل های پر کننده داشته باشند. و بلافاصله بعد از اینکه تزریق را انجام دادند می توانند به محل کار خویش برگردند.  در این روش درمانی غیر تهاجمی می توان نتایج واقعی به دست آورد بدون اینکه نیاز باشد بستری شد و یا دوره ریکاوری طولانی مدت را گذراند.

در گاهی مواقع تزریق ژل صورت می تواند باعث شود تا ورم محدودی در ناحیه صورت ایجاد شود که خیلی کم مورد توجه سایرین قرار خواهد گرفت و این ورم تنها تا سه روز وجود دارد. شما بعد از اینکه از روش درمان با پر کننده پوستی استفاده کردید، می توانید بدون کمک از کلینیک بیرون بیایید و مسیر بازگشتی خود به خانه را خودتان پشت فرمان بنشینید.

چنانچه از تزریق ژل استفاده کنید، چنین امکانی برای بیماران وجود دارد که نتایج فوری را مشاهده کنند. هرچند که جهت مشاهده کردن نتایج کامل ناشی از این تزریق به گذشت چند روز زمان نیاز است، اما احتمالاً شما حتی قبل ازینکه از کلینیک خارج شوید تغییراتی را در ظاهر صورت خود می توانید ببینید. ژل های پر کننده پروتئین های طبیعی می باشند که تزریق آنها به صورت به خاطر اینکه خطوط چین و چروک و شکاف های عمیق ایجاد شده در پوست صاف شود و یا حجم را افزایش دهند، و درمان خط خنده، بی خطر و ایمن است. در این حالت تنها با تزریق کردن پروتئین به ناحیه مورد نظر فرآیند بهبود شروع خواهد شد و هنگامی که این مواد در زیر پوست مستقر شوند، نتایج نهایی و کامل به دست آمده از تزریق برای بیمار قابل دیدن می شود.

به علت نتایج فوری به دست آمده از این روش، تزریق ژل های پر کننده پوستی راهکاری ایده آل برای جوان سازی صورت به منظور شرکت نمودن در رویدادهای مهم و بزرگ می باشد.برای بزرگ کردن چانه و متعادل ساختن اندازه آن با دیگر اجزاء صورت می توان از تزریق ژل در چانه استفاده کرد . تزریق ژل می تواند برای شما ظاهری شاداب و جوان را در کمترین زمان ممکن به ارمغان اورد، این موضوع در حالی است که مشاهده کردن نتایج کامل به دست آمده از عمل جراحی جوان سازی صورت می تواند چند هفته زمان ببرد.

انتخاب پزشک مناسب

امروزه افراد متخصصی در حوزه های زیر تزریق ژل به منظور بزرگ کردن لب بدون عمل جراحی و حجم دهی به لب را می توانند برای شما انجام دهند:

 • جراحان پلاستیک
 • متخصصان پوست
 • جراحان زیبایی صورت

در این حالت یافتن پزشکی که دانش و تجربه بالایی برای انجام تزریق ژل را داشته باشد و شما بتوانید به او برای استفاده از این روش درمانی اعتماد کنید مهمترین مساله می باشد . در این رابطه به همه افراد نباید اعتماد کنید. تزریق ژل به لب دارای خطراتی است که خاصا در زمانی دیده می شود که تزریق های مورد نیاز توسط افرادی انجام شود که بی تجربه باشند.

هنگامی که می خواهید درباره انتخاب یک پزشک مناسب تصمیم بگیرید، درباره سطح تخصص و تجربه او حتما جستجو نمایید تا مطمئن شوید که مناسب می باشد. مثلا پزشک مورد نظر چه تعداد تزریق تا به حال انجام داده است؟ آیا این پزشک جزء بورد تخصصی انجمن پزشکی می باشد یا خیر؟ به علاوه ، از پزشک بخواهید عکس های بیمارانی که قبلا برای آن ها تزریق انجام داده است را قبل و بعد از درمان به شما نشان دهد. آیا شما از نتایج به دست آمده از درمان های قبلی بر روی دیگران راضی می باشید؟ در صورتی که پاسخ این سوال منفی بود به دنبال یک انتخاب دیگر برای انجام تزریق خود باشید.

عوارض و مضرات

دردی که توسط بیمار در تزریق ژل احساس می شود به ناحیه انجام تزریق، محصول مورد استفاده (بعضی از ژل ها حاوی مواد بی حسی موضعی می باشند) و سایر کرم های بی حسی موضعی استفاده شده به هنگام تزریق ژل بستگی خواهد داشت. این درمان نسبتا باید بدون همراه درد باشد یا ناراحتی بسیار کمی را در موارد تزریق ژل در لب که بیشترین حساسیت را در بین اجزای صورت دارد، برای بیمار به همراه داشته باشند.

معمولا عوارض تزریق ژل در صورت یا بدن شامل این موارد است : کبودی، ورم، قرمز شدن، حساسیت و خون ریزی اندک از محل های انجام تزریق. که این عوارض تزریق ژل در بیشتر موارد فورا یا در طول زمان ۲۴ الی ۴۸۸ ساعت بعد از انجام تزریق از بین خواهند رفت. اما در موارد کمی امکان دیدن واکنش آلرژیک به این ژل ها نیز وجود خواهد داشت.

وجود داشتن بعضی شرایط خاص در برخی از افراد، بیماری و مشکلات سلامتی سبب می شود که امکان این نباشد که از پر کننده های پوستی برای بیمار یتوان استفاده کرد. این موارد به شرایط خاص اشاره دارد که در صورتی که آن ها وجود داشته باشند، درمان با استفاده از تزریق ژل منع مصرف خواهد داشت، بنابراین زمانی که به متخصص پوست مراجعه می کنید برای بهتر نتیجه دادن تزریق او را در جریان قرار دهید که چه بیماری دارید و چه و داروهایی را مصرفی خواهید کرد.

هزینه و قیمت

هزینه تزریق ژل و قیمت ژل لب خصوصی با استفاده از پر کننده های پوست به نوع و برند محصول استفاده شده و تعداد سرنگ های تزریق ژل مورد نیاز برای دست یافتن به نتایجی مطلوب، بستگی دارد. بنابراین هزینه تزریق ژل به لب در افراد متفاوت خواهد بود. همچنین میزان قیمت پروتز لب و گونه براساس نوع جراح و میانگین هزینه برای پروتز چانه و دیگر اعضاء متفاوت خواهد بود.

هزینه تزریق ژل به نوع ژل استفاده شده، مقدار تزریق، ناحیه درمان و حق‌الزحمه پزشک بستگی دارد.

تزریق ژل به عنوان راهکاری درمانی جهت جوان ساختن پوست اهمیت ویژه ای دارد. این روش بدون جراحی است و نتایج مطلوبی را به همراه خواهد داشت. تزریق ژل در صورت در ناحیه های خط خنده، اخم، لب، گونه و… انجام می پذیرد. اینکه نتایج چه میزان دوام و ماندگاری داشته باشند بستگی به نوع پرکننده های پوستی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *