تزریق چربی در صورت و بدن
تزریق چربی در صورت و بدن:هزینه،فواید و عوارض
ژوئن 25, 2017
همه چیز درباره جراحی زیبایی پلک
ژوئن 25, 2017

جراحی زیبایی گوش (اتوپلاستی)

جراحی زیبایی گوش

بسیاری از افراد هستند که از زمان کودکی خود با اندازه و ظاهر گوش خود مشکلاتی دارند یا اینکه برآمدگی گوش آن‌ها آن‌چنان که باید متقارن باشد نیست و یا افتادگی آن بیش‌ازحد می باشد. به خاطر همین دلایل گفته شده امکان دارد که در مدرسه کودک دچار آزار و اذیت شود و افراد بزرگسال هم امکان دارد که بخواهند ظاهر نامناسب گوش خود را با پنهان نمودن گوش توسط موهایشان یا گذاشتن کلاه بر سرشان، پنهان نمایند. خوشبختانه، برای برطرف کردن اینگونه مشکلات می توان از عمل جراحی زیبایی گوش که با عنوان جراحی پلاستیک گوش هم شناخته شده است، استفاده نمود. جراحی گوش تنها باید به وسیله یک جراح پلاستیک با مهارت بالا انجام پذیرد . این عمل می تواند بر ظاهر فرد تاثیرات شگرفی داشته باشد، اعتماد به نفس را بالا ببرد، و همچنین بر کیفیت کلی زندگی وی خیلی موثر باشد. این جراحی ترمیمی در میان افراد بزرگسال و کودکان به طور وسیع رایج می باشد.

چه کسانی کاندیدای مناسبی برای عمل جراحی زیبایی گوش هستند؟

گوش‌ها یکی از اجزای بدن می باشند که نمی شود آن‌ها را از معرض دید دیگران پنهان کرد. اگر موی بلندی داشته باشند در بعضی مواقع گوش برجسته را می توان پوشاند، اما پوشاندن گوش توسط موی بلند هم مسئله ای موقتی می باشد. بسیاری از افرادی که چنین مشکلاتی دارند می توانند با انتخاب کردن جراحی اتوپلاستی یا جراحی زیبایی گوش ، مشکلات خود را رفع نمایند. بیمارانی که دارای مشکلات گوشی از قبیل اندازه آن، ظاهر یا برآمدگی گوش‌های خود هستند، می‌توانند از این عمل جراحی سرپایی استفاده نمایند و با تغییر ظاهر گوش خود آن را به ظاهر مورد نظر خود تبدیل نمایند. کودکانی که همیشه همکلاسی‌هایشان آن ها را مسخره می‌ کنند ، بزرگسالانی که به علت مشکلات گوش خود اعتمادبه‌نفس ندارند، یا کسانی که به گوش هایشان آسیب وارد شده و از آن رنج می‌برند، تنها چند مثال‌ کوچک از افرادی می باشند که می‌توانند از این نوع عمل جراحی استفاده کنند تا مشکلشان را رفع نمایند .

از طرفی، بعضی از کودکان به‌طور مادرزادی با نارسایی‌های جدی در گوش خود متولد خواهند شد و به همین خاطر می‌توانند مناسب‌ترین کاندیداها باشند جهت انجام عمل جراحی اتوپلاستی تجدید ساختار گوش. اگر شما احساس می کنید برای انجام این عمل جراحی گزینه مناسبی می باشید، اطلاعاتی که در زیر برای شما توضیح خواهیم داد می‌توانند برای تصمیم گیری مناسب در رابطه با این موضوع به شما کمک کنند.

مزیت های عمل جراحی زیبایی گوش

بیمارانی که عمل جراحی اتوپلاستی را انجام می‌دهند، می توانند در نتیجه آن از مزایای زیر برخوردار شوند:

 • عمل جراحی دارای ایمنی می باشد و خطرات بسیار کمی دارد.
 • در این عمل جراحی بسیاری از نواقص گوش را می توان اصلاح کرد.
 • با انجام این عمل جراحی، دیگر دوستان و اطرافیان کودکان را مسخره نمی‌ کنند.
 • این عمل جراحی می‌تواند باعث افزایش میزان اعتماد به‌ نفس و رضایت فرد از خویش شود.
 • دوره استراحت عمل جراحی اتوپلاستی بسیار کم می باشد که حدودا یک هفته زمان می برد.
 • این جراحی می‌تواند باعث بهبود شرایط احساسی و روانی بیمار شود.
 • برش هایی که در این نوع عمل بر روی سطح ایجاد می شود خیلی کم می باشد.
 • این عمل موجب بازیابی ظاهر طبیعی فرد خواهد شد.
 • افراد می‌توانند ظاهر دلخواه گوش‌های خود را با استفاده از این عمل جراحی انتخاب نمایند.

قبل انجام عمل، از شما خواسته می‌شود:

 • حداقل شش هفته قبل از انجام عمل سیگار کشیدن را متوقف نمایید.
 • از مصرف قرص‌های آسپرین، داروهای ضدالتهاب و بعضی از داروهای گیاهی باید خودداری نمایید چرا که امکان دارد سبب افزایش خونریزی در حین عمل شود.
 • محافظت و مراقبت از پوست خود را به خوبی انجام دهید.

انواع جراحی‌های زیبایی گوش

بازسازی گوش و جراحی اتوپلاستی تجدید ساختار

جهت انجام عمل بازسازی گوش و جراحی تغییر شکل گوش ، به طور معمول برای یزرگسالان بی‌هوشی موضعی و برای کودکان بی هوشی عمومی انجام می دهند.  در جراح عمل جراحی بازسازی گوش را با ایجاد کردن یک برش پشت گوش بیمار شروع خواهد کرد و این کار برای این است که به غضروف گوش دسترسی یابد. به‌ این‌ ترتیب می‌توان شکل غضروف گوش را تغییر داد و پوست اضافی آن را حذف نمود. در سرانجام کار، در صورتی که نیاز باشد، محل قرار گیری گوش به سر نزدیک‌تر خواهد شد و شکافی که توسط جراح ایجادشده با بخیه‌های مناسب بسته خواهد شد. زمان انجام  عمل جراحی زیبایی گوش معمولاً بین یک الی دو ساعت انجام می شود که به مقدار حجم فعالیت‌های لازم در عمل جراحی بستگی دارد.

اگر بیماری برآمدگی گوش داشته باشد، می تواند جهت تغییر دادن موقعیت قرارگرفتن آن و نزدیک تر کردن محل گوش به اطراف سر  از عمل جراحی بازسازی گوش  استفاده نماید. در این عمل جراحی برای کوچک کردن غضروف ، از پشت گوش پوست برداشته می شود و سپس با هم ترکیب می شود، در آخرغضروف گوش کوچک می‌شود و تکنیک‌های اسکورینگ جهت دست یافتن به محل مناسب گوش بکار می‌رود. انجام دادن تکنیک‌های ترکیبی در این حالت به جراح کمک می‌کند ظاهر ایده آل و موقعیت مناسبی را برای گوش‌های بیمار ایجاد نماید.

به طور معمول برای کامل نمودن فرآیند بازسازی گوش بسیاری از تکنیک‌های مختلف و متنوع در حین عمل جراحی اتوپلاستی استفاده خواهد شد. تکنیکی که توسط جراح انتخاب می شود به این بستگی دارد که چه مقدار اصلاح بر روی گوش بیمار موردنیاز می باشد. روش‌های مختلفی جهت بازسازی گوش و تغییر شکل آن وجود دارد که می‌توان آن ها را به دو گروه اصلی طبقه‌بندی کرد: ۱- کوچک کردن غضروف ، ۲- اسکورینگ غضروف (برش غضروف).

 • تکنیک‌های اسکورینگ غضروف

این تکنیک شامل ایجاد برش‌های موردنیاز در غضروف جهت تغییر دادن ظاهر، اضافه نمودن، یا حذف کردن بافت گوش می باشد. هنگامی‌ که از این تکنیک استفاده می‌شود، خطر بیشتری در ایجاد کردن شکاف‌های بزرگ‌تر بر روی گوش بیمار وجود دارد، اما معمولا متوجه شدن این برش‌ها برای دیگران دشوار می باشد.

 • تکنیک‌های کوچک کردن غضروف

برای تغییر دادن موقعیت قرارگرفتن و ظاهر گوش از بخیه استفاده می‌کنند. جراحی اتوپلاستی کوچک نمودن غضروف غیرتهاجمی می باشد و اکثرا ظاهری مناسب و طبیعی برای خمیدگی و انحنای گوش را باعث می شود. عمل جراحی تجدید ساختار گوش نوعی از اتوپلاستی می باشد که جهت اصلاح نمودن ظاهر نامناسب یا آسیب‌های وارد شده به گوش از آن استفاده خواهند کرد. این روش جراحی معمولا برای اصلاح نمودن کوچکی غیرعادی لاله گوش (میکروتیا) که اشکالی مادرزادی می باشد و در هر سه مورد از ۱۰،۰۰۰ کودک متولد شده مشاهده خواهد شد، استفاده می شود. آسیب‌هایی که برای اصلاح آن‌ها به عمل جراحی تجدید ساختار نیاز می باشد عبارتند از : سوختگی، پارگی، لکه‌های عفونی یا سوراخ‌های ایجاد شده .

در عمل جراحی تجدید ساختار گوش از تکنیک‌های جراحی متنوع و سایر عمل‌های جراحی تجدید ساختار به صورت ترکیبی استفاده می شود که به منظور بازسازی ظاهری طبیعی برای گوش افراد استفاده می شود. در بعضی موارد، غضروفی که برای عمل لازم می باشد را می توان از دنده بیمار برداشت و به گوش بیمار پیوند زد و به‌ این‌ترتیب ، ظاهر آن را کامل کرد و به ظاهری طبیعی‌تر در این ارتباط دست یافت. چنانچه به پیوند پوست نیازی وجود داشته باشد، به طور معمول بافت لازم از ناحیه بالای باسن بیمار برداشته می شود و در محل موردنظر پیوند زده می‌شود.

عمل جراحی اتوپلاستی دو طرفه

درحالی‌ که بعضی از بیماران تنها نیاز دارند که یک گوش خود را اصلاح نمایند، بسیاری از بیماران هم وجود دارند که در هر دو گوش خود دارای مشکلات زیبایی می باشند. عمل جراحی اتوپلاستی دو طرفه بر روی هر دو گوش بیمار انجام خواهد شد که یک عمل جراحی بازسازی و تغییر شکل گوش می باشد . اتوپلاستی دو طرفه همانند  عمل جراحی بر روی یک گوش انجام خواهد شد و دوره ریکاوری آن ها یکسان می باشد، همچنین عوارض و مزایای شبیه به همی دارند. اگرچه عوارض جانبی بعد از انجام عمل جراحی همچون خارش امکان دارد در عمل جراحی اتوپلاستی دو طرفه مقداری بیشتر دیده شود، با این‌ همه، ناراحتی‌هایی که ایجاد خواهد شد، بسیار کم می باشد.

عمل جراحی کاهش اندازه گوش

بعضی از بیماران هستند که در رابطه با سایز و ظاهر گوش خود نگرانی بیشتری دارند در مقایسه با پیش‌آمدگی آن از اطراف سر . یک نمونه از عمل اتوپلاستی که به‌ عنوان عمل جراحی کاهش اندازه گوش شناخته شده است به طور معمول جهت تغییر دادن ظاهر گوش‌ها استفاده می‌شود و می‌تواند برای گوش بیمار ظاهر طبیعی‌تری را ایجاد نماید. عمل جراحی کاهش اندازه گوش که می‌تواند شامل کاهش دادن اندازه لاله گوش باشد، یک عمل جراحی است که به طور سرپایی انجام پذیر می باشد و امکان انجام آن بر روی کودکان و بزرگسالان وجود دارد. در حین عمل جراحی، دکتر جراح غضروف و پوست اضافه را برداشته و برای ایجاد یک اندازه کوچک‌تر ظاهر گوش را  دستکاری می‌نماید. در نتیجه انجام این عمل یک اندازه طبیعی‌تر برای گوش بیمار می تواند ایجاد شود. عمل جراحی کاهش اندازه گوش می‌تواند موجب تقارن و توازن برای صورت و گوش‌های شما شود و به طور معمول نتایج به دست آمده از آن با استفاده از تکنیک‌های بازسازی گوش کامل خواهد شد.

‎توصیه‌های بعد از انجام جراحی زیبایی گوش

‎بعد از گذشت چند ساعت بعد از عمل بیمار مرخص خواهد شد. بعد از عمل تا مدت پنج روز پانسمان بر روی گوش‌ها باقی خواهد ماند و در درجه اول توصیه می شود که در محل زخم بهداشت حتما رعایت شود. شست‌وشو دادن زخم‌ به طور مرتب و از کرم‌های آنتی‌بیوتیک استفاده کردن از نکات مهمی است که انجام آن بعد از عمل به بیماران توصیه می شود . بعد از برداشتن پانسمان،در هفته اول آن بیمار به‌طور شبانه‌روزی از هدبند استفاده می‌نماید‫. البته بهتر می باشد هر ۲ تا ۳ ساعت یک‌بار به مدت حدود نیم ساعت هدبند خود را بردارد‫. در هفته دوم فقط شب‌ها از هدبند استفاده می‌ کند و در طول روز نیاز به استفاده کردن از هدبند نمی باشد. خون‌مردگی و تورم ناشی از عمل نیز پس از مدت کوتاهی برطرف خواهد شد. غالبا به بیماران این توصیه خواهد شد که بعد از انجام عمل جراحی، مدت دو هفته را به پشت بخوابند تا به گوش‌ها فشار وارد نشود‫.

مدت زمان ماندگاری نتایج

نتایج عمل جراحی زیبایی گوش‌ها به طور معمول تا پایان عمر ماندگار می باشد، مگر آنکه بر اثر اتفاق افتادن سانحه‌ای برای شما شکل یا وضعیت گوش شما تغییری کند.

عوارض و خطرات

همانند همه‌ی انواع عمل‌های جراحی، این عمل نیز امکان دارد خطراتی را با خود به همراه داشته باشد. خطرات عمل جراحی اتوپلاستی شامل موارد زیر می باشد :

پاره شدن بخیه‌ها و در نتیجه آن می تواند بازگشت گوش به حالت قبل باشد، خونریزی و ایجاد جای زخم غیرطبیعی است.

چنانچه یکی از این موارد اتفاق افتاد، امکان دارد نیاز به عمل جراحی دیگری باشد. ما نهایت تلاش خود را می کنیم که احتمال وقوع چنین اتفاقاتی را به حداقل برسانیم.

اتوپلاستی سنتی در مقابل اتوپلاستی تجدید ساختار

اتوپلاستی سنتی که با عنوان جراحی بازسازی گوش هم شناخته شده است، در آن گوش‌های بزرگ یا بیرون آمده از اطرف سر بیمار به سمت سر جمع خواهند شد. با انجام این کار ظاهری طبیعی‌تر برای بیمار می تواند ایجاد شود که بدین ترتیب بیمار در خود زیبایی بیشتری را احساس می کند. اتوپلاستی تجدید ساختار می‌تواند باعث اصلاح شدن آسیب‌های جدی گوش که از زمان تولد به‌ طور مادرزادی وجود دارند و همچنین بعضی از انواع آسیب‌های خارجی که بر روی گوش ایجاد شده، شود.

مشکلات مادرزادی

 • گوش کاگوت : در این نوع آسیب فرد لاله گوش ندارد.
 • گوش آویخته : انحنای گوش به شدت به سمت داخل گوش می باشد که گوش به حالت فنجانی خیلی شبیه است.
 • گوش لوله‌ای : گوش ها به طرف جلو لوله شده اند و دهلیز خارجی آن بسته شده.
 • گوش ویلدرموت : انحنای بالای گوش برعکس شده و در عوض به سمت سر بیمار می باشد.
 • نارسایی گوش استال : تاشدگی گوش به صورت غیرعادی می باشد که می‌تواند باعث این شد که یک لبه ایجاد شود.
 • به وجود آمدن شکاف در لاله گوش که در آن یک تورفتگی در لاله گوش ایجاد خواهد شد.
 • گوش علامت سؤالی یا گوش کوسمان : گوش به یک علامت سؤال شباهت دارد. در این حالت گوش از جمجمه در قسمت لاله گوش یک فاصله معینی دارد و منحنی گوش از محل طبیعی آن خارج‌تر می باشد.
 • میکروتیا : گوش فرد به‌طورجدی کوچک است و رشد نکرده.
 • ماکروتیا : در این حالت گوش فرد بسیار بزرگ می باشد.
 • گوش جمع شده : قسمتی از گوش پوست و غضروف موردنیاز در ناحیه خارجی پشت گوش را ندارد.
 • گوش مخفی : بخش بالایی منحنی گوش در داخل سر قرار می گیرد.

سایر آسیب‌های معمول

موارد دیگری از آسیب‌های معمول در حوزه گوش وجود دارد که به شرح زیر می باشد :

 • گوش گل‌کلمی : در این حالت غضروف از لایه رویی آن به علت آسیب‌هایی که به طور مکرر به گوش وارد شده است، جدا شده و با مایع پر شده و به همین دلیل در آن تغییر شکلی دائمی ایجاد شده .
 • سرطان پوست و تومور بدخیم که اگرچه معمولا یک مسئله زیبایی به حساب نمی آید، اما اتوپلاستی می‌تواند پوست سرطانی را حذف کند و ظاهر بافت باقی‌مانده را بازیابی نماید.

اگرچه بسیاری از این شرایط به علت مشکلات جدی مادرزادی می تواند ایجادشده باشد، اما هنوز هم امکان دارد بعضی از افراد از ظاهر بسیار بزرگ یا بیرون زدگی بیش‌ازحد گوش خود تنفر داشته باشند. این افراد به طور حتم برای استفاده از اتوپلاستی سنتی نامزدهای مناسبی  می باشند، اما باید با یک جراح درباره این موضوع  صحبت شود تا روش مناسبی را برای بیمار انتخاب کند.

به یاد بسپارید عمل جراحی اتوپلاستی نمی‌تواند برای ظاهر جدید گوش بیمار معجزه ای باشد. پس درباره این عمل جراحی لازم می دانیم که درک مناسبی وجود داشته باشد و بیمار با نتایج واقع‌بینانه و خطرات احتمالی مربوط به آن آشنایی مناسبی داشته باشد.

هزینه‌ جراحی زیبایی گوش

قبل از اینکه برای عمل زیبایی لاله گوش اقدامی کنید واجب می باشد که جلسه ای مشاوره با پزشک خویش داشته باشید، در طول این جلسه مشاوره تمام جنبه‌های عمل جراحی از قبیل آماده‌سازی قبل از انجام عمل، خطرات احتمالی، بهبودی، حدود هزینه عمل زیبایی گوش و گزینه‌های تأمین مالی؛ مورد بررسی قرار خواهند گرفت و شما متوجه خواهید شد که هزینه این عمل جراحی زیبایی گوش حدودا چه مقدار می باشد .

هزینه ای که جراح زیبایی گوش دریافت می کند در مناطق مختلف و در میان پزشکان مختلف، متفاوت می باشد.

هزینه‌ های جراحی زیبایی گوش (اتوپلاستی) به شرح زیر می باشد :

 • دستمزد جراح
 • هزینه‌های بیمارستان و یا اتاق عمل
 • هزینه‌های بیهوشی یا بی‌حسی
 • تجویز دارو
 • بانداژ‌های نگهدارنده
 • آزمایشات

به خاطر داشته باشید هنگامی که می خواهید پزشک جراحی برای عمل گوش خود انتخاب نمایید، تجربه و مهارت جراح و راحتی شما با وی به اندازه هزینه‌ جراحی زیبایی گوش مهم می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *