جراحی‌ زیبایی سینه لیفت و پروتز سینه
جراحی‌ زیبایی سینه لیفت و پروتز سینه
ژوئن 25, 2017
تزریق چربی در صورت و بدن
تزریق چربی در صورت و بدن:هزینه،فواید و عوارض
ژوئن 25, 2017

عمل جراحی ابدومینوپلاستی شکم و پهلو

عمل جراحی ابدومینوپلاستی شکم و پهلو

آشنایی با عمل جراحی ابدومینوپلاسی (کشیدن چربی شکم)

یکی از مواردی که همه ما انسان ها مدام در تلاشیم تا به کمک ورزش کردن و کنترل کردن وزن خود به آن دست پیدا کنیم، به دست آوردن یک شکم صاف، مسطح و شکیل می باشد. در برخی موارد با این روش ها نمی توانیم به هدف خود دست یابیم. حتی امکان دارد افرادی که از جهت های دیگر دارای یک وزن طبیعی و متناسب هستند هم شکمی برجسته، شل و یا آویزانی داشته باشند.

طبق تحقیقات و مطالعات گسترده ای که در جوامع پیشرفته انجام شده است، این را نشان می دهد که آماری بیشتر از نود درصد افراد چه مرد و چه زن از وضعیت ظاهری اندام خود که در حال حاضر دارند ناراضی اند. و قصد دارند که تغییراتی در بدن خود ایجاد نمایند حال چه از طریق گرفتن رژیم های غذایی و یا به وسیله ورزش کردن و انجام عمل های جراحی.

با وجود اینکه در جوامع مختلف با فرهنگ های گوناگونی که وجود دارد، ملاک ها و معیارهای زیبایی و زیبایی شناسی متفاوتی داریم و همچنین در طی گذشت زمان به دفعات مختلف دچار تغییر و تحولاتی زیادی شده است، اما باز هم اصل زیبایی شناسی در مورد شکم همواره در تمام مکان ها و زمان ها و جامعه های مختلف ، یکجور می باشد و همگان شکمی کوچک و محکم و کمری گود رفته را می پسندند.

ئر زمانی بدن انسان به چاقی و بدفرمی دچار می شود که عوامل داخلی (ژنتیکی ) و یا خارجی (محیطی ) به وجود بیایند. عوامل داخلی همان چیزی است که افراد عادی به آن استعداد چاقی می گویند و عوامل خارجی به طور معمول شامل مواردی همچون زباده خوری و یا بدخوری، عدم تحرک و همچنین حاملگی است و شکم بیشتر از هر قسمت دیگر بدن از این عوامل خارجی و داخلی تاثیر می پذیرد.

شایعترین علل بزرگی و افتادگی شکم عبارتند از :

بارداری ، پیری ، تغییرات چشمگیر وزن ، وراثت ، جراحی قبلی
در عمل جراحی شکم که به آن ابدومینوپلاستی هم گفته می شود ، روال کار بدین صورت است که جراح چربی و پوست اضافی را برمی دارد و در اکثر حالت ها عضلاتی را که ضعیف و یا جداشده اند را به حالت طبیعی خود برمی گرداند و طرحی هموارتر و سفت تر را برای شکم ایجاد می کند.

ابدومینوپلاستی

روش انجام کار در عمل جراحی ابدومینوپلاسی به این صورت می باشد که در قسمت زیرین شکم (مثل برش سزارین اما طویل تر از آن) برشی بر روی پوست شکم ایجاد می شود و همه پوست و چربی دیواره شکم در قسمت پایین ناف برداشته و ناف طبیعی بیمار حفظ خواهد شد تا بعدا از سوراخ جدیدی در پوست خروج شود و سپس پوستی که از شکم در بالاتر از ناف باقی می ماند تا حدودی از عضلات دیواره شکم جدا خواهد شد تا این اجازه را دهد که پوستی که باقی مانده است را بتوانیم به اندازه کافی بکشیم تا بتوانیم آن را به لبه پایینی برش شکم متصل نماییم  . چنانچه در طی این عمل عضله های دیواره شکم خصوصا در خط وسط  در بالا و پایین ناف شل شده باشد (این وضعیت بیشتر در خانم هایی یک یا چند مورد حاملگی داشته اند، شایع می باشد) ترمیم خواهد شد.

درمانهای رایج و چه روشی برای چه فردی مناسب می باشد.

با توجه به اینکه هر فرد دارای مشکل خاصی است، پروسه درمانی خاصی هم برایش تعریف خواهد شد. ولی عوامل اصلی که در تصمیم گیری در رابطه با روش درمان دخیل می باشند عبارتند از :
• سن و سلامتی عمومی فرد

• میزان چربی موجود در پهلو و دور شکم
• کیفیت پوست فرد (پوست سفت بدون ترک یا پوست نازک با ترک های فراوان)
• مقدار پوستی که در بالا و پایین شکم اضافی می باشد
• خواسته فرد چه باشد
• مصرف کردن و یا مصرف نکردن سیگار

• شل یا سفت بودن دیواره شکم(عضلات شکم)

 

سه روش درمانی رایج عبارتند از:
• عمل جراحی پلاستیک شکم (ابدومینوپلاستی یا تامی تاک )
• لیپوساکشن ( خارج نمودن چربی زیر پوستی )‌
• ترکیب این دو روش

عوارض احتمالی ابدومینوپلاستی عبارتند از :

• جوشگاه نامطلوب
• خونریزی ( هماتوم )
• جمع شدن مایع
• اختلالات در ترمیم زخم

• جداشدن زخم
• از دست دادن پوست
• لخته های خونی
• بی حسی یا سایر تغییرات حس پوست
• خطرات بی هوشی

• محو و شل شدن پوست
• تغییر رنگ پوست و یا داشتن تورم طولانی مدت
• مرگ بافت چربی عمقی پوست ( نکروز چربی )

• عفونت
• ناقزینگی
• درد ، که امکان دارد طولانی باشد .
• ترومبوز ورید عمقی ، عوارض قلبی و ریوی
• پاها در طولانی مدت دارای تورم باشد.
• آسیب های عصبی
• احتمال نیاز شدن به جراحی دوباره
• گرفتن نتیجه کمتر از حد مطلوب از نظر زیبایی

شما نیاز به همراه خواهید داشت چنانچه عمل ابدومینوپلاستی شما به صورت سرپائی انجام شود . ترتیبی دهید که فردی شما را به محل عمل برساند و همچنین برگرداند و حداقل یک شب بعد از عمل را نزد شما بماند .

نتیجه عمل ابدومینوپلاستی :

نتیحه عمل ابدومینوپلاستی بدین صورت است که شکمی صافتر و خوش فرمتر ایجاد خواهد شد که کمترین میزان چروک و ترک را باقی می گذارد.افراد برای اینکه فرم شکمشان نهایی شود باید در برخی اوقات تا چند ماه هم صبر کنند.حداقل در زمانی که یک ماه به عمل مانده سیگار را ترک نمایید . چنانچه بخواهیم هرگونه  روتوش یا دستکاری مجدد را انجام دهیم، امکان انجام آن یک سال بعد می باشد. به بیماران توصیه می شود که از نوسانات قابل توجه وزن جلوگیری نمایند و چنانچه تصمیم دارند که وزن خود را در فاصله ای نزدیک به طور قابل توجهی کاهش دهند، توصیه می شود که بعد از این تغییرات عمل جراحی را  انجام دهد .

مراحل جراحی ابدومینوپلاستی:

مرحله اول – بی هوشی

برای اینکه شما در زمان انجام عمل جراحی آسایش داشته باشید ، پزشک داروهائی را در عمل تجویز می کند.
این داروها شامل مسکن داخل وریدی و بی هوشی عمومی می باشند . پزشک شما بهترین گزینه را به شما توصیه می کند .

 

مرحله دوم – برش جراحی

یک عمل جراحی شکم کامل ،به ایجاد برش افقی در محدوده بین خط موی شرمگاهی و ناف نیاز دارد . شکل و اندازه برش براساس میزانی که قرار است تصحیح شود مشخص می شود . از طریق این شکاف ، عضلات شکم که ضعیف شده اند ترمیم و بخیه خواهد شد و بافت چربی و پوست اضافی برداشته می شود . امکان دارد که نیاز باشد برش دیگری در اطراف ناحیه ناف برای برداشتن پوست اضافی بالای شکم ایجاد شود.

مرحله سوم – بستن برش ها

از وسایلی از قبیل : بخیه ، چسب پوستی ، نوار چسب جراحی ، یا کلیپس جهت بستن پوست استفاده خواهد شد .

مرحله چهارم – ملاحظه نتایج

عمل جراحی شکم به ایجاد نمودن شکمی صاف تر ، سفت تر ، و متناسب با همه بدن و وزن شما منجر می شود . به وجود آمدن تورم و اینکه نتوانید کامل بایستید تا زمان تکمیل ترمیم ، امکان دارد نتایج عمل را بپوشاند . بعد از گذشت زمان یک الی دو هفته شما قادر خواهید بود به طور کامل بایستید و از بدن خود که باریک تر شده است مطمئن و راضی خواهید بود .

مراقبتهای بعد از ابدومینوپلاستی :

۱- حداکثر تا مدت سه روز درد خواهید داشت و بعد از این زمان کم می شود که در طی این دوره بعد از عمل مسکن ها تاثیرگذار می باشند.
۲- جهت اینکه دردتان کم شود در هنگام استراحت سر را بالاتر از زمان معمول و بدن را خم نگه بدارید.
۳- تا مدت چند هفته از فعالیت های سنگین خودداری نمایید.( فعالیت های معمول ضرر ندارند و استراحت کردن به طور مطلق هم ممنوع می باشد  زیرا امکان به وجود آمدن خطر لخته شدن خون در عروق اندام تحتانی وجود خواهد داشت)
۴- در صورتیکه موارد فوق را رعایت نکنید امکان دارد ورم طولانی شود و مورد ۱۱ به وجود بیاید.
۵- وجود داشتن کبودی خفیف شکم طبیعی می باشد.
۶- آناناس تازه ( و نه کمپوت آن) حاوی ماده بروملین و ویتامین ث است که در کاهش سریع کبودی و ورم موثر می باشد و هرچه مقدار بیشتری مصرف شود زودتر بهبود می یابد.
۷- مصرف کردن انواع میوه جات، ماهی و میگو و امگا۳ خیلی توصیه می شود.
۸- ترشح کردن خونابه تا مدت چند روز طبیعی می باشد. اما در صورت وجود داشتن خونریزی واضح و قابل توجهی به پزشک اطلاع داده شود( احتمال این مورد تا زمان دو هفته بعد از عمل وجود خواهد داشت).
۹- در روز سوم جهت بررسی محل عمل و خروج درن ( درصورت وجود) ویزیت لازم می باشد.
۱۰- جهت بررسی کردن محل عمل ویزیت نمودن در هفته اول ضروری می باشد.در روز دهم الی چهاردهم ( بجز موارد خاص) بخیه ها  برداشته خواهند شد.
۱۱- گاهی به دلیل کم شدن خونرسانی لبه های فلاپ از بین خواهند رفت که بعد از بهبود یافتن کامل به اصلاح ، در مطب نیاز خواهد داشت.
۱۲- تا مدت سه روز مقدار ورم امکان دارد بیشتر شود که طبیعی می باشد ، باز هم با وجود این چنانچه درد قابل ملاحظه ای داشتید با پزشک تماس بگیرید.
۱۳- میزان ورم موجود متفاوت خواهد بود وصبح ها بیشتر می شود که چنانچه مورد ۲۲ را رعایت نمایید و به فعالیت معمولی بپردازید ، ورم بسیار کاهش می یابد.
۱۴- تا مدت ۱۵ روز به میزان بسیار اندک نمک مصرف نمایید.
۱۵- داروهایی را که برایتان تجویز شده تا آخر مصرف نمایید.
۱۶- چنانچه تا زمان چند هفته بعد از عمل دخانیات مصرف کنید، بهبودی شما به تاخیر می افتد و سبب افزایش عوارض خواهد شد.
* همچون هر عمل زیبایی، ابدومینوپلاستی نیز امکان دارد به اعمال اصلاحی جزئی بعدی نیازمند باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *