عمل جراحی زیبایی بینی طبیعی
ژوئن 26, 2017
جراحی بینی گوشتی
بینی گوشتی ، همه چیز درباره بینی گوشتی
ژوئن 26, 2017

عمل جراحی زیبایی بینی عروسکی

بینی عروسکی

این عمل جراحی به نام های دیگری نیز شناخته می شود از جمله : رینوپلاستی، تغییر شکل بینی یا همان عمل بینی. چنانچه قصد دارید این جراحی را انجام دهید حتما باید به یک پزشک جراح بینی های عروسکی مراجعه نمایید.

چه زمانی عمل جراحی بینی را باید مد نظر قرار داد :

 • اگر شما از شکل ظاهری، سایز یا زاویه بینی خود ناراضی می باشید.
 • اگر بینی شما نسبت به سایر اعضای صورتتان متناسب نیست. مثلا بینی شما بسیار بزرگ مانند بینی عقابی، یا بسیار کوچک می باشد
 • اگر شما دارای مشکلات تنفسی می باشید که ناشی از وجود نارسایی در عملکرد داخل بینی خود است.
 • اگر بینی شما دچار برآمدگی یا افتادگی سر بینی است، یا سر بینی شما بسیار بالا یا بسیار پهن می باشد.

ما برخی از دلایل رایجی را که احتمال دارد شما به این دلایل عمل جراحی زیبایی بینی را انجام دهید، برای شما شرح می دهیم :

 • شما دارای بینی بسیار بزرگ یا حتی بسیار کوچک می باشید.
 • در مقایسه با سایر اعضای صورت ، بینی شما مناسب نیست.
 • بینی شما متوازن نیست، دچار انحراف است یا شکل بد فرمی دارد.
 • شما مادرزادی نقصی دارید و دنبال این هستید که این نقص را رفع نمایید
 • شما مایلید که یک بینی کاملا بی نقص یا در واقع بینی فانتزی داشته باشید.

اگر از نظر سلامت در وضعیت مناسبی قرار دارید. و چنانچه انتظارات غیر معقولی از عمل جراحی زیبایی بینی نداشته باشید همچنین دارای گرایشی مثبت باشید، در این صورت شما کاندیدی مناسب جهت انجام این عمل می باشید.

اقدامات جراحی

اقدامات زیر در عمل جراحی بینی عروسکی، انجام می پذیرد:

بالا بردن پل بینی

در جراحی بینی عرسکی، بینی هایی که مسطح هستند، در ناحیه داخل بینی شکافی ایجاد می شود تا برجسته شوند. در این حالت از پروتزهای مصنوعی یا اتوپلاستی (خود پیوندی) جهت بالا بردن پل بینی  استفاده می کنند. به این صورت تمام بینی برجسته می شود.

بالا بردن سر بینی

برای اینکه بینی برجسته شود، می شود از رینوپلاستی استفاده نمود تا سر بینی را کمی به سمت بالا منتقل کرد. نتایج انتقال نوک بینی به سمت بالا، می تواند بینی ای لاغر و اصلاح شده با ایجاد زاویه علمی نازولابیال باشد.

سر بینی زیبا با زاویه Y

در جراحی راینوپلاستی بینی عروسکی وضعیت سر بینی  یکی از مواردی است که کاملا قابل تشخیص است در قیاس با انواع دیگر رینوپلاستی . در این عمل پل بینی به سر بینی بطور طبیعی متصل می باشد پس بدین ترتیب برای فرد عمل کننده، یک سر بینی عروسکی جذاب ایجاد می شود.

پل بینی هموار و طبیعی

محل قرار گیری پل بینی در وسط پیشانی و در مرکز تمام صورت است و نقطه ای کلیدی می باشد که می تواند بر ویژگی های کلی صورت موثر باشد. در عمل جراحی زیبایی بینی عروسکی این پل بطور متوازن با سایر اعضای صورت به صورت طبیعی و برجسته اصلاح خواهد شد.

 

پس از اینکه ناحیه بی حس شد، دکتر جراح شما جهت دسترسی به استخوان ها و غضروف نگهدارنده بینی شما شکاف هایی را ایجاد می کند. در این حالت برای ایجاد شکاف دو تکنیک اصلی  موجود است که : شکاف باز و شکاف داخل بینی نام دارند. با افزودن یا حذف کردن استخوان و غضروف و اصلاح کردن ساختار داخلی بینی، این امکان وجود دارد که اندازه بینی را بتوان کاهش یا افزایش داد و به این ترتیب بینی را می توان کوتاه یا بلند نمود.

 •  جهت تغییر دادن سر بینی به مدل بینی عروسکی (بینی سربالا) می توان از پیوند غضروف به سر بینی استفاده کرد. به این ترتیب می شود سر بینی را تغییر دهد و آن را سر بالاتر، بزرگتر، کوتاه تر، یا باریک تر نمود.
 • پوست شما و دیگر بافت های نرم حهت شکل گیری ساختار زیربنایی خود اصلاح خواهند شد.
 • در برخی بیماران، جهت افزایش دادن اندازه ناحیه مورد نظر می توان از ژل پر کننده یا پیوند چربی در بینی استفاده نمود.

برای سر بالا کردن بینی در جراحی بینی عروسکی ، دو روش برای ایجاد شکاف وجود دارد:

روش اول : عمل جراحی باز بینی و روش دوم : داخلی (داخل بینی). علاوه بر این گزینه ها جهت ایجاد شکاف، روش های متنوعی برای بزرگ نمودن بینی یا مسطح کردن نقص های سطحی بینی موجود است که این روش ها عبارتند از:

 • پیوند دادن غضروف از تیغه بینی خود فرد بیمار (دیواره ای که تقسیم کننده ناحیه داخل بینی به دو مسیر هوای جدا از هم می باشد) بهترین شانس جهت رسیدن به یک نتیجه طبیعی می باشد. چنانچه قبلاً غضروف و استخوانی از تیغه یا دیواره بینی بیمار گرفته باشند، می شود برای تهیه بافت پیوندی مورد نیاز از غضروف گوش یا دنده بیمار و گاهی اوقات حتی استخوان جمجمه نیز استفاده نمود.
 • ایمپلنت سیلیکون ثابت جهت جراحی بینی قابل استفاده می باشد، اما این مواد خارجی می توانند عفونت ایجاد کنند و باعث واکنش ضعیف بافت بینی شوند که ممکن است نیاز باشد که خارج کنند. به همین دلیل اگر بشود از غضروف طبیعی استفاده کرد، این انتخاب بی درد سر ترین و بهترین انتخاب موجود جهت درمان می باشد.
 • می توان از ژل پر کننده یا چربی پیوندی نیز جهت هموار کردن، پوشاندن و پنهان کردن نقص ها یا عیب ها، یا افزودن حجم به نواحی مورد نظر بینی تزریق کرد.

همانطور که در بالا هم گفته شد، دو تکنیک اصلی جهت ایجاد کردن شکاف بینی در هنگام عمل جراحی بینی بالا بردن نوک بینی موجود است.

رینوپلاستی باز

برای انجام رینوپلاستی باز، در خارج از بینی شکاف ها ایجاد خواهند شد و در این حالت در خارج از بینی شکاف کوچکی بین سوراخ های بینی جهت دسترسی پیدا کردن به استوخوان ها و غضروف ایجاد خواهد شد. در ادامه کار شکاف ها به بریدگی هایی که در داخل بینی پنهان هستند، متصل خواهند شد. افرادی که طرفدار روش رینوپلاستی باز هستند اعلام کرده اند که در این روش جراح بینی از ساختارهای داخل بینی دید بهتری دارد چرا که بینی کاملا باز خواهد شد و بدین ترتیب جراح دسترسی بهتری دارد به مسیر داخل بینی و طبیعتا بهتر می تواند دستکاری های لازم را جهت انجام عمل جراحی بینی عروسکی داشته باشد. پس از اینکه بیمار بهبود پیدا کرد، امکان اینکه دیگران این زخم ها و شکاف های ایجاد شده روی بینی را بتوانند تشخیص دهند خیلی کم می باشد.

رینوپلاستی داخل بینی

برای روش رینوپلاستی داخل بینی، در داخل مسیر هوای بینی شکاف ها ایجاد خواهند شد. و چون شکاف ها در داخل بینی ایجاد می شوند بعد از عمل جراحی، افراد دیگر قادر به دیدن این شکاف ها نخواهند بود. طرفداران این روش اعلام نموده اند که در این حالت به ایجاد شکاف در بافت بینی نیاز کمتری هست و در این حالت تجسمی عالی از ساختارهای داخل بینی ایجاد خواهد شد. بعلاوه زخم ها و شکاف های واضح و آشکار در پایه بینی، با استفاده از این روش حذف خواهند شد.

پزشک جراح بینی عروسکی (بینی سربالا) درباره اینکه طول مدت استراحت قبل از اینکه به سطح عادی فعالیت های خود و محل کار خویش بازگردید، صحبت خواهند کرد . پس از اینکه عمل سربال کردن بینی انجام شد، به پرستار شما و خودتان توصیه هایی که در رابطه با مراقبت های بعد عمل نیاز است که انجام شود، داده خواهد شد. که این توصیه ها را در زیر برای شما وضیح می دهیم :

 • چنانچه محل جراحی آب آورده باشد، باید آن آب را خارج نمود.
 • علائم معمولی که ممکن است شما بعد از عمل آن را تجربه کنید.
 • علائم احتمالی و قوی که ناشی از عوارض عمل زیبایی بینی می باشد.

بلافاصله بعد از جراحی

بعد از اینکه عمل جراحی بالا بردن نوک بینی را انجام دادید امکان دارد از شما بخواهند که برای حفاظت از بینی خود از آتل بندی  استفاده نمایید. این آتل بندی در هنگامی که می خوابید از بینی شما محافظت خواهد کرد و در برابر ضربه های وارد شده به طور تصادفی به بینی، همانند محافظی عمل خواهد کرد. علاوه بر این امکان دارد جهت ایجاد حفاظت بیشتر، از یک بانداژ سه گوش کوچک سر بینی و پکینگ بینی استفاده نمایید. پکینگ بینی در واقع یک محافظ داخلی می باشد که همه چیز را در محل خود نگه می دارد و مسیر هوای بینی را تمیز و همچنین خالی از جرم نگه داشته. بسیاری از بیماران از اینکه هر چیز در داخل بینی خود قرار دهند، ناراحت می شوند، و به همین دلیل اصلاح پکینگ بینی آنها احتمالا دشوار می باشد. همچنین بعضی جراح ها در داخل هر مسیر هوا یک تیوب قرار خواهند داد که به بیمار کمک می کند تا تنفسی راحت تر در زمان استفاده از پکینگ در محل داشته باشند. در هر حال شما باید احتمال بدهید که مقداری ورم و کبودی و همچنین ناراحتی هایی را بعد از انجام عمل جراحی زیبایی بینی داشته باشید. در این حالت صورت شما بعد از انجام عمل جراحی پف می کند و نواحی اطراف بینی شما کبود می شود و ورم می کند. امکان دارد جراح برای کاهش ورم و کبودی به شما پیشنهاد استفاده از کمپرس سرد را بدهد. همچنین به احتمال قوی نیاز می باشد که شما سر خود را در حالت بالا و نسبتاً ساکن در چند روز اول بعد عمل جراحی نگه بدارید. به علاوه امکان دارد پزشک داروهای مسکن را در زمان احساس درد برای شما تجویز نماید. بدین ترتیب شما مجبور می شوید برای چند روز تا چند هفته فعالیت های خود را کاهش دهید و محدود کنید.

بهبودی

شما باید تمام توصیه هایی که جراح به شما داشته را با دقت تمام انجام دهید، این یک امر واجب و ضروری برای شما می باشد. همچنین پزشک شما اطلاعات دقیقی در رابطه با علامت های عادی بعد از عمل بینی عروسکی و هم علامت های احتمالی عوارض جراحی را به شما می دهد. درباه عمل باید آگاه باشید که مقدار زمانی که لازم است تا فردی بعد از عمل جراحی ریکاوری شود ، برای افراد مختلف، کاملا متفاوت می باشد. به همین دلیل احتمال بدهید که قبل بازگشت به فعالیت های ورزشی معمول خود لازم است چند هفته صبر نمایید و تحمل بفرمایید.

دو هفته اول

تمام پکینگ هایی که در جراحی بینی عروسکی (بینی سر بالا) استفاده شده است طی زمان چهار تا هفت روز بعد از عمل جراحی برداشته خواهند شد. اسپلینت و بانداژهایی که بر روی بینی استفاده شده اند در طی زمان یک هفته تا ده روز باز خواهند شد. برای اینکه بخش عمده ای از ورم و کبودی ایجاد شده روی صورت از بین برود به ده تا چهارده روز زمان نیاز می باشد. برای اینکه به محل کار یا مدرسه بازگردید بستگی دارد به شدت فعالیت هایی که لازم است در محل کار یا مدرسه داشته باشید . اکثر فعالیت های عادی خود و تمرین های معمول را می توانید بعد از گذشت سه هفته از سر بگیرید. در این دوره شما باید از فعالیت های خیلی شدید، تمرین های کششی، خم شدن، و بلند نمودن اجسام دوری و اجتناب نمایید تا زمانی که جراح پلاستیک این اجازه را به شما بدهد که چنین فعالیت هایی را انجام دهید.

ورم در محدوده بینی فرد بیمار امکان دارد تا یک سال بعد از عمل جراحی نیز ادامه یابد، اما این موضوع برای دیگران قابل توجه نمی باشد. در این رابطهنیاز است بیمار بینی خود را تا چند ماه در برابر نور مستقیم خورشید قرار ندهد و امکان دارد برای استفاده از عینک بدون محافظ های خاص از قبیل چسب در مکان هایی که استخوان بینی در عمل جراحی اصلاح شده است، به سپری شدن چند هفته زمان نیاز باشد.

هزینه

طبیعتا هزینه جراحی بینی عروسکی از جراحی به جراح دیگر و در منطقه های جغرافیایی متفاوت با یکدیگر فرق دارد. به این دلیل که رینوپلاستی برای اهداف زیبایی و به طور انتخابی انجام می پذیرد، موسسات بیمه هزینه های انجام این عمل زیبایی را متقبل نمی شوند. به طور کلی، چنانچه جراحی برای اصلاح مشکلات تنفسی و انحرافات بینی یا نقص های ساختاری دیگری انجام پذیرد، امکان دارد موسسات بیمه هزینه های آن را متقبل شوند. بدین منظور لازم است شما در رابطه با این موضوع با موسسات ارائه دهنده بیمه خود مشورت نمایید و از طرح هایی که احتمال دارد برای پوشش هزینه عمل بینی مجود باشد اطلاعات لازم را کسب نمایید.

در رابطه با این سوال که مهمترین مسئله عمل جراحی بینی عروسکی چه می باشد؟ می توان گفت انتخاب نمودن دکتر جراح بینی عروسکی که قادر باشد بهترین روش ممکن را برای شما به کار ببرد بسیار مهم می باشد. همچنین این را بدانید که این عمل بینی هم همانند تمام جراحی های دیگر عوارض جانبی را دارا می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *