جراحی زیبایی گوش
جراحی زیبایی گوش (اتوپلاستی)
ژوئن 25, 2017
جراحی زیبایی پلک
جراحی زیبایی پلک
ژوئن 25, 2017

همه چیز درباره جراحی زیبایی پلک

با جراحی زیبایی پلک چشمان زیبا داشته باشید!

چشم ها از نظر زیباشناسی مهمترین جزو صورت می باشند. چشم ها سن فرد را نشان می دهند و انعکاس دهنده حالت های هیجانی و خلقی او می باشند. متاسفانه چشم ها و پلک ها علائم پیری را زودتر از سایر اجزای بدن نشان خواهند داد. به علت حساسیت بالای چشم و پلک ، هر روز افراد بسیاری جهت عمل جراحی زیبایی پلک چشم به جراح مراجعه می کنند تا با انجام این عمل اعتماد به نفس بالایی به دست آورند و بیشتر از زندگی خویش لذت ببرند.

عمل جراحی زیبایی پلک ها که اصطلاحا بلفاروپلاستی هم به آن گفته می شود، جهت برداشتن پف پلک ها، اصلاح کردن افتادگی پلک و برداشتن پوست اضافه آنها به کار می رود.

البته همیشه علت پف پلک ها افزایش سن نمی باشد ، بلکه در بعضی مواقع یکی از علائم بیماری های متابولیکی همچون کم کاری یا پرکاری تیروئید هم پف پلک ها می باشد. واضح و آشکار است در همچین مواردی به جای اینکه پف پلک ها را با جراحی زیبایی اصلاح کنیم ، باید بیماری متابولیکی خود را درمان کنیم.

اثرات افزایش سن برروی پلک بالا و پایین، مقداری با هم تفاوت دارند . به طور معمول اثر افزایش سن در پلک بالا به شکل زیاد شدن تدریجی مقدار پوست پلک، می باشد.در بعضی مواقع این افزایش پوست آنقدر زیاد است که میدان دید فرد را هم محدود می کند، اما اثرات بالا رفتن سن در پلک پایین به طور معمول به شکل پف پلک وچین های ریز و بیرون زدگی کیسه های چربی خود را نشان می دهد.

یکی از روش های برداشتن پلک مزاحم انجام بلفاروپلاستی (جراحی زیبایی پلک)است

چنانچه چین و چروک های پلک بالا زیاد باشد ، پوست اضافه برروی مژه ها قرار می گیرد و میدان دید محیطی فرد محدود می شود. قسمت بالایی و خارجی میدان دید بیشتر از سایر قسمت ها تحت تاثیر قرار می گیرد . این محدودیت دید امکان دارد باعث ایجاد مزاحمت به هنگام مطالعه و رانندگی شود. واضح است که انجام بلفاروپلاستی “جراحی زیبایی پلک” در همچین افرادی، علاوه براینکه وضعیت چشم ها و پلک ها را را زیباتر جلوه می دهد، محدودیت میدان دید را هم برطرف می نماید.

تکنیک عمل بلفاروپلاستی (جراحی زیبایی پلک)

عمل بلفاروپلاستی یا همان جراحی زیبایی پلک با ۳۳ روش بی حسی موضعی، نیمه بیهوشی و بیهوشی کامل انجام پذیر می باشد.

روش بی حسی موضعی همچون حالتی می باشد که در دندانپزشکی مورد استفاده قرار می گیرد. در این روش ماده بی حس کننده لیدوکایین تنها در محل انجام عمل که در اینجا اطراف پلک می باشد، تزریق خواهد شد. قطعا با انجام این کار، پلک بی حس خواهد شد و بیمار در هنگام جراحی زیبایی پلک دردی را حس نخواهد کرد، اما تزریق داروی بی حسی در جراحی زیبایی تنها درد را از بین می برد، اما اضطراب بیمار همچنان باقی خواهد ماند.

روش نیمه بیهوشی در جراحی زیبایی پلک ، بدین صورت است که علاوه بر بی حسی اطراف پلک توسط جراح ، متخصص بیهوشی نیز داروهای ضددرد و ضد اضطراب را از طریق رگ، به بیمار تزریق خواهد کرد. این داروها بیمار را به خواب عمیق و خوشایندی خواهد برد.

در روش بیهوشی کامل ، بیمار کاملا بیهوش می باشد.

پلک های بالا و پایین هم به صورت همزمان و هم به طور جداگانه می توانند مورد عمل جراحی زیبایی قرار بگیرند.

عمل جراحی زیبایی پلک:

عمل جراحی زیبایی پلک بالا:

برش در این عمل دقیقا روی چین طبیعی پلک ایجاد می شود. بنابراین احتمال باقی ماندن جای برش روی پلک ها پس از انجام عمل جراحی زیبایی پلک بسیار کم می باشد. بعد از اینکه پوست و نسج زیر پوستی برداشته شد در صورتی که لازم باشد کیسه های چربی نیز برداشته می شود و محلی که برش داده شده با نخی بسیار نازک دوخته خواهد شد.

جراحی زیبایی پلک پایین:

چنانچه مقدار پف موجود بر روی پلک پایین و بیرون زدگی چربی های آن زیاد باشد محلی که برش داده می شود کاملا زیر خط مژه ها خواهد بود تا جای اسکار آن مشخص نشود . در این صورت علاوه بر اینکه جراح چربی های اضافه را خارج می کند همچنین می تواند پوست اضافی پلک را نیز بچیند اما چنانچه مقدار بیرون زدگی چربی ها خیلی زیاد نباشد و پوست پلک نیز در حد معمول باشد می توان چربی ها را از طریق برشی بر روی سطح داخلی پلک خارج نمود. این نوع جراحی زیبایی پلک چشم مزیتی دارد و آن این است که روی پوست هیچ برشی وجود ندارد و در ضمن بهبودی و ترمیم آن نیز سریع تر اتفاق می افتد.

بعد از انجام جراحی زیبایی پلک چشم امکان دارد اطراف چشم کمی دچار تورم و کبودی شود. خشکی چشم نیز در عمل جراحی زیبایی پلک معمولی می باشد و برای برطرف نمودن آن می توان از قطره اشک مصنوعی استفاده کرد . تورم و کبودی به وجود آمده اولیه در عرض یک تا دو هفته برطرف خواهد شد اما برای اینکه نتیجه نهایی عمل جراحی زیبایی پلک ظاهر شود چند ماه زمان لازم است . مکان برش جراحی پلک به تدریج کم رنگ تر خواهد شد و این امکان وجود دارد که یک سال زمان ببرد تا محل برش کاملا برطرف شود. نتیجه عمل زیبایی پلک چشم دائمی می باشد. با این حال زمان در گذر است و به طور یقین گذشت زمان می تواند بر روی تمام بدن از جمله بر روی پلک های عمل شده نیز موثر باشد.

اقدامات لازم قبل و بعد از عمل جراحی پلک چشم :

 • دو هفته قبل از زمان انجام عمل جراحی پلک نباید از دارو هایی مثل آسپیرین، بروفن ،ایندومتاسین، پیروکسیکام و مفنامیک اسید استفاده کرد و چنانچه به هر دلیلی نیاز شد که از مسکن اسفاده نمایید فقط استامینوفن ساده یا کودئین مناسب می باشد.
 • قبل از اینکه وارد اتاق عمل شوید حتما آرایش چهره خود را کاملا پاک نمایید.
 • پس از عمل جراحی زیبایی پلک ، پانسمانی برروی چشمان تان نمیگذاریم و چشمان شما باز خواهد بود.
 • معمولا جهت مالیدن روی بخیه ها پماد آنتی بیوتیک چشمی برای شما تجویز خواهد شد.
 • پس از انجام جراحی زیبایی پلک ، قطره اشک مصنوعی را به مدت ۳ روز استفاده نمایید.
 • از سرم فیزیولوژیک برای شستشوی چشم ها در ۲ روز اول بعد از جراحی پلک استفاده نمایید. اما بعد از گذشت ۲ روز میتوانید از آب جوشیده سرد شده هم  استفاده نمایید.
 • آنتی بیوتیک تجویز شده توسط پزشک را مرتبا به مدت پنج تا هفت روز با توجه به نظر پزشک مصرف نمایید.
 • بعد از جراحی زیبایی پلک تا ۴۸ ساعت از کمپرس سرد استفاده نمایید. برای این کار می توان چند تکه یخ کوچک را در یک کیسه فریزر ریخته درآن را بسته و کیسه را بر روی صورت خود قرار داد یا می توان بسته های مخصوص کمپرس سرد که حاوی ژل می باشد را، از داروخانه خرید، و آن را در فریزر قرار داد تا منجمد شود و سپس آن را روی صورت خود قرار داد.
 • بعد از عمل سعی کنید کمتر دراز کشیده باشید و هنگامی که دراز می کشید هم بهتر می دانیم زیر سر تان کمی بلند تر باشد برای اینکه شیب بدن تان بیشتر شود. این کار باعث به حداقل رسیدن کبودی و تورم شما خواهد شد.
 • چنانچه در مدت زمان یک تا دو روز پس از عمل زیبایی پلک، چشم درد یا افت بینایی شدید داشتید هر چه سریع تر با پزشک جراح خودتان تماس بگیرید.
 • قبل از اینکه به بیمارستان مراجعه نمایید استحمام را کامل انجام دهید و هیچگونه زیور آلاتی را استفاده ننمایید. در زمان دو روز اول بعد از عمل زیبایی پلک کبودی و تورم زیاد می شود و بعدا بعد از گذشت یک تا دو هفته کم کم و خود به خود رفع می شود .
 • در یکی دو روز اول بعد از عمل زیبایی امکان دارد از محل بخیه ها چند قطره خون خارج شود که طبیعی است و جای هیچ نگرانی ندارد.
 • احتمال دارد در چند روز اول پس از عمل پلک تاری دید خفیفی داشته باشید که طبیعی است و نگرانی ندارد.
 • تا دو هفته بعد از عمل زیبایی پلک مواد آرایشی بر روی محلهای عمل، استفاده نکنید.
 • چنانچه در چند هفته اول پس از عمل زیبایی پلک، به طور کامل پلک ها بسته نشوند معمولی می باشد. در چنین مواردی، قبل از خواب از پماد چشمی استفاده کنید
 • افرادی که پیش از جراحی زیبایی عدم تقارن شدید پلک ها را دارند پس از عمل نیز امکان دارد درجاتی از عدم تقارن خفیف باقی بماند.
 • عمل جراحی زیبایی پلک یا بلفاروپلاستی نمی تواند باعث بالا کشیدن ابرو یا درشت شدن چشم ها شود.
 • در صورتیکه از هر گونه دارویی مصرف می کنید یا دارای بیماری های جسمی یا روحی هستید و یا سابقه جراحی و ابتلا به هپاتیت(یرقان)یا HIVدارید به جراح اعلام کنید. در صورتی که به مواد مخدر هم اعتیاد دارید اطلاع دهید.
 • پلک شما امکان دارد در روزهای اول پس از عمل زیبایی پلک، منظره خوبی نداشته باشد اما نگران نباشید بعد گذشت چند هفته و با کم شدن تورم منظره نهایی پلک مشخص خواهد شد پس بدین ترتیب در روزهای اول بعد از جراحی زیبایی پلک چشم ، سعی نکنید نتیجه عمل را کامل ببینید و مقایسه کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *