جراحی زیبایی پلک
جراحی زیبایی پلک
ژوئن 25, 2017
تزریق ژل در صورت
تزریق ژل در صورت
ژوئن 26, 2017

پیکر تراشی لیپوماتیک

پشت پرده لیپوماتیک یا لاغری‌ مدرن

به احتکال قوی شما هم این را می دانید که بهترین روشی که شما به وسیله آن می توانید به تناسب اندام برسید، اصلاح کردن سبک زندگیتان می باشد یعنی غذاهای سالم را به اندازه مصرف نمایید، از غذاهای پرکالری و پرچرب پرهیز کنید، تحرک روزانه خود را افزایش دهید. ولی افراد بسیاری هستند که به دنبال میاتبرهای لاغری می روند . و به تازگی روشی به اسم روش لیپوماتیک یا همان پیکرتراشی در بین جامعه مد شده است و چه بسا سبب سر و صدای زیادی هم شده است.

اطلاعات شما درباره لیپوماتیک به چه میزان می باشد؟ قبل از اینکه جهت کاهش وزن خود هر گونه اقدامی انجام دهید ابتدا باید ببینید وزن ایده آل شما چقدر می باشد؟

چقدر اضافه وزن دارید؟

برای اینکه بتوانید وزن ایده آل خود را محاسبه کنید، روش های مختلفی وجود دارد . اما روشی کاربردی تر وجود دارد به نام اندازه‌گیری شاخص توده بدن یا همان BMI که جهت تشخیص دادن اختلالات وزنی هم از آن استفاده می شود.

نحوه محاسبه در این روش بدین صورت است که باید وزن (به کیلوگرم) را به مجذور قد (به متر) تقسیم کرد و عددی که به دست می آید را به ترتیب زیر تفسیر کرد:

ـ کمتر از ۱۸٫۵: کم وزن

ـ ۱۸٫۵ تا ۲۵: وزن طبیعی

ـ ۲۵ تا ۳۰: اضافه وزن

ـ ۳۰ تا ۳۵: چاقی متوسط

ـ ۳۵ تا ۴۰: چاقی زیاد

ـ بیشتر از ۴۰: فوق‌العاده چاق

خوشا به سعادتتان اگر دچار اضافه وزن نیستید اما در صورتی که چاق می باشید باید به وسیله رژیم و ورزش، وزن خود را کم کنید و به طور تقریبی جز این هیچ روشی برای لاغر شدن شما مناسب نمی باشد.

چنانچه در گروه آخر یعنی افراد فوق‌العاده چاق هم قرار گرفتید علاوه بر اینکه از رژیم و ورزش استفاده می کنید، امکان دارد پزشک گزینه هایی را به شما پیشنهاد دهد از قبیل جراحی مثل گذاشتن بالون داخل معده یا حلقه دور معده، کوچک نمودن معده شامل پلیسه و اسلیو معده، کوتاه نمودن روده شامل بای‌ پس معده .

حالا این سوال پیش می آید که روش‌هایی همچون لیپوماتیک و لیپوساکشن به چه کار می آیند و چه مزایایی دارند؟

تعریف لیپوماتیک

جراح عمومی و فلوشیپ جراحی چاقی، دکتر مهران کریمی‌پور،  در گفت‌وگویی که با جام‌جم داشته، می‌گوید:  روشی که به کمک امواج اینفراسونیک سلول‌های چربی را از هم جدا می‌کند، به‌ حالت مایع درمی‌آورد و در نهایت به کمک لوله‌های باریکی از بدن خارج می کند را روش لیپوماتیک می گویند.

تفاوت لیپوماتیک با لیزر لیپولیز

در روش لیزر لیپولیز، بافت‌های چربی ذوب می‌شود و جراح آن بافت های ذوب شده را از بدن فرد خارج می‌نماید. برخلاف روش لیپوماتیک این چربی‌ها دیگر قابل‌ استفاده نمی باشند و دور ریخته خواهند شد.

در عین حال،به این دلیل که میزان خونریزی بیمار در روش لیپوماتیک پایین می باشد ، در مقایسه با لیپولیز روش بسیار ایمن‌تری به شمار می‌آید. از طرف دیگر خطر سوختگی پوست هم در آن وجود ندارد چون هیچ‌ حرارتی تولید نخواهد شد .

همچنین چربی هایی که در روش لیپوماتیک از بدن خارج می شود به دلیل اینکه حرارت ندیده اند و در صورتی که لازم باشد ، جراح می تواند از آن ها جهت تزریق در صورت و بدن فرد استفاده نماید. به طور مثال برای اینکه خط اخم یا خطوط خنده را پر کند ، می تواند از آن ها استفاده کند. در این بین ، یکی از روش های قدیمی لاغری  لیپوساکشن می باشد که در هر جلسه از آن خارج نمودن چربی ها خیلی کمتر از روش لیپولیز و لیپوماتیک می باشد. از جمله معایبی که در روش لیپوساکشن وجود دارد ، افتادگی پوست به علت تخلیه کردن بافت چربی زیرپوستی می باشد. بر خلاف این روش قدیمی ، در روش هایی که توضیح داده شد به خصوص لیپوماتیک ، چنین عارضه ای وجود ندارد بلکه پوست سفت تر هم خواهد شد.

لاغری با لیپوماتیک

طبق گفته های یک پزشک جراح زبده تبلیغاتی راجب لیپوماتیک وجود داردکه واقعی نمی باشند، و حتی خیلی عجیب و غریب‌ هم هستند. این جراح گفته: افرادی که چاق هستند و یا دارای اضافه وزن می باشند که با رژیم و ورزش قادر به رسیدن به تناسب اندام هستند به هیچ وجه استفاده از این روش توصیه نمی‌شود. همچنین قول های بعضی از پزشکان منفعت طلب که از کاهش وزن ۱۰ ۱۲ و ۱۵ کیلو در یک جلسه لیپوماتیک ـ می گویند ـ اصلا توجیه علمی ندارد. درواقع لیپوماتیک برای افرادی مناسب می باشد که دارای چاقی موضعی در غبغب، بازو، شکم، ران، باسن، بغل پا، کتف و… هستند و با انجام دادن ورزش و گرفتن رژیم چربی‌هایشان آب نمی‌شود یا امکان دارد، نتیجه گرفتن مدت‌ زمان زیادی طول بکشد ، پس لیپوماتیک جهت کاهش دادن سایز بیمار می باشد نه کاهش وزن. حتی برای رفع چربی‌هایی با وسعت بالا در یک جلسه  هم هرگز استفاده از این روش توصیه نخواهد شد.

شناسایی عوارض خطرناک

اگر مورد لیپوماتیک به درستی تشخیص داده شود و پزشک جراح هم در کارش بسیار زبده و باتجربه با‌شد، هیچگونه عارضه خطرناکی در واقع ایجاد نمیشود ولی چنانچه  پزشک تجربه کافی نداشته باشد، متاسفانه عوارضی پدیدار می شود از قبیل : غیرقرینگی اندام‌ها همچون ران‌ها، گودرفتگی‌های غیرطبیعی، جمع شدن مایعات زیرپوست، خطر بروز عفونت بیمارستانی و…  .

تمام افرادی که از این روش استفاده می کنند ، درد مختصری را به خصوص در زمان ماساژدرمانی، خارج شدن خونابه از نقاط سوراخ شده و کبودی دارند و  نگران نباشید. البته افرادی که به فشارخون بالا مبتلا می باشند، بیماران قلبی و عروقی و افرادی که به دیابت ابتلا دارند باید قبل از اینکه لیپوماتیک را انجام دهند با پزشک معالج‌شان مشورت نمایند، چون درست است که کاهش حجم و توده چربی به خصوص در ناحیه شکم، سبب بهبودی وضع سلامت این افراد می شود، اما در عین حال خطرناک هم می‌تواند باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *